Konferencja "Policja dawniej i dziś" - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja "Policja dawniej i dziś"

Data publikacji 28.05.2018

W ramach projektu "Ja, obywatel Rzeczypospolitej" realizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Słupcy zorganizowano konferencję "Policja dawniej i dziś". Zaproszeni goście z Komendy Głównej Policji i Instytutu Pamięci Narodowej wygłosili wykłady o dziejach Policji Polskiej, powstaniu wielkopolskim i działalności młodzieżowych organizacji antykomunistycznych w Słupcy.

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy od grudnia 2017 realizuje projekt „Ja, obywatel Rzeczypospolitej ...” mający na celu przybliżenie młodzieży klas maturalnych służby w Policji. Dla uczniów szkół średnich przewidziano udział w konferencjach tematycznych, prelekcje w szkołach o trudnej drodze Polski do niepodległości oraz o dawnych i obecnych czasach policyjnej formacji.

W konferencji zorganizowanej 25 maja, oprócz zaproszonej młodzieży, uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Słupcy insp. Maciej Kusz, Burmistrz Miasta Słupcy Michał Pyrzyk. przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz przedstawiciel Starosty Słupeckiego. Spotkanie prowadził asp. sztab. Dariusz Nowicki, koordynator projektu, który do współpracy zaprosił gości z Komendy Głównej Policji oraz poznańskiego oddziału IPN.

Inspektor Jacek Walaszczyk z Biura Kryminalnego KGP i jednocześnie założyciel strony www.policjapanstwowa.pl wygłosił wykład "Dzieje Policji Pańnstwowej II Rzeczypospolitej". Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu panowie Tomasz Cieślak i Piotr Orzechowski przygotowali wykłady „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na pograniczy powiatów:wrzesińskiego, gnieźnieńskiego i słupeckiego. Zasygnalizowanie problemu”, „ Słupca. Przynależność terytorialna na przestrzeni dziejów” oraz „Działalność młodzieżowych organizacji antykomunistycznych w Słupcy w latach 1945-1953”.

Na zakończenie spotkania uczestnicy konferencji obejrzeli film przygotowany przez słupeckich policjantów „Dzielnicowy bliżej nas”.