KWP - WYRÓŻNIENIA ZA OCALONE ŻYCIE – KRYSZTAŁOWE GWIAZDY 2019 - Aktualności - KPP Słupca

Aktualności

KWP - WYRÓŻNIENIA ZA OCALONE ŻYCIE – KRYSZTAŁOWE GWIAZDY 2019

Data publikacji 28.11.2019

Kryształowe Gwiazdy to wyjątkowe wyróżnienie wręczane wielkopolskim policjantom, którzy z narażeniem własnego życia, w służbie lub poza nią, ratują innych. Każdego roku przybywa dziesiątki laureatów, co świadczy o tym jak poważnie policjanci traktują słowa roty ślubowania. 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnień. Do grona laureatów dołączyło kolejnych 69 policjantów i policjantek z całego województwa, w tym dwóch ze słupeckiej komendy policji.

Kryształowa Gwiazda”  to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania. Ta prestiżowa nagroda, wręczana  policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka.

Od 2004 roku Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu razem z Zarządem Wojewódzkim NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego wyróżnia w ten sposób  policjantów – bohaterów.  Przez piętnaście lat wręczono 772 „Kryształowe Gwiazdy”. To 772 ocalone życia, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością.

Tegoroczna, piętnasta już, uroczysta gala wręczenia „Kryształowych Gwiazd” odbyła się 28 listopada br. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.  Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Piotra Mąki wraz z Zastępcami – insp. Romanem Kusterem, insp. Rafałem Pawłowskim oraz insp. Konradem Chmielewskim.

Gratulacje i podziękowania wyróżnionym złożył także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka oraz szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary.

Opisy czynów:

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy asp.sztab. Waldemar Zawodny  16 września 2019 roku w czasie wolnym od służby policjant przejeżdżał przez przejazd kolejowy w miejscowości Cienin Zaborny. Uwagę funkcjonariusza  zwrócił stojący na torowisku mężczyzna, który nie reagował na okrzyki. Policjant zaparkował pojazd i pobiegł w kierunku tego mężczyzny, spychając go z torowiska bezpośrednio przed nadjeżdżającym pociągiem.

Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy asp.sztab. Sebastian Kopczyński  6 października 2019 roku policjant z polecenia dyżurnego pojechał do Domu Pomocy Społecznej w Strzałkowie, gdzie jeden z pensjonariuszy wszedł na dach budynku. Na miejscu policjant zauważył osobę chodzącą po dachu budynku. Natychmiast po drabinie wszedł na dach i wykorzystując chwilę nieuwagi tego mężczyzny skutecznie go obezwładnił. Po przybyciu na miejsce straży pożarnej, przy pomocy kosza udało się bezpiecznie ściągnąć osobę z dachu. Załoga karetki pogotowia zabrała mężczyznę do szpitala.

  • Komendant wręcza wyróżnienia - W.Zawodny
    Kryształowe Gwiazdy 2019
  • Komendant wręcza wyróżnienia - S.Kopczyński
    Kryształowe Gwiazdy 2019