Przypominamy, ostrzegamy

Co każdy właściciel psa powinien wiedzieć?!

Data publikacji 25.01.2021

23 stycznia w godzinach wieczornych, w Słupcy pod jednym z marketów, doszło do zdarzenia, w którym została pogryziona przez psa kobieta oraz mężczyzna, który chciał jej pomóc i odciągał zwierzę od poszkodowanej. Przypominamy, że posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. To nie tylko zapewnienie mu pożywienia i wody, ale również zapewnienie odpowiednich warunków bytowania i szczepień, ale i pilnowanie pupili, aby nie wyrządziły krzywdy, czy szkody.

23 stycznia w godzinach wieczornych, w Słupcy pod jednym z marketów doszło do zdarzenia, w którym została pogryziona przez psa kobieta oraz mężczyzna, który chciał odciągnąć zwierzę. Policjanci ustalili właścicielkę psa, która nie umiała wytłumaczyć, jak jej pies wydostał się z ogrodzonej posesji.

Zgodnie z zapisami art. 77 Kodeksu Wykroczeń kobieta został ukarana mandatem karnym. Policjanci potwierdzili, że zwierzę posiadało wymagane szczepienia.

Poniżej przytaczamy przepisy, które każdy właściciel zwierzęcia powinien znać, gdyż nierespektowanie ich wiąże się z odpowiedzialnością karną:

art. 77 Kodeksu Wykroczeń

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

Art. 108 Kodeksu Wykroczeń

Kto szczuje psem człowieka podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

(w przypadku tego wykroczenia zrezygnowano całkowicie z limitowania wysokości kary grzywny)
 

W kontekście przytaczanych przepisów warto wspomnieć o jeszcze jednym zapisie w Kodeksie Wykroczeń, a mianowicie art. 78 KW, który mówi, że kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.”

Powyższe przepisy zostały znowelizowane w 2018 roku i wskazują, że dostrzeżony został problem zwierząt wyprowadzanych bez smyczy i kagańca, a także tych puszczanych samowolnie bez nadzoru, czy trzymanych bez zabezpieczenia na nieogrodzonych posesjach . Kwota grzywny została podniesiona z 250 zł do 1000 zł. Niestety problem jest aktualny cały czas, policjanci często interweniują po zgłoszeniach osób informujących o wolno biegających zwierzętach.

Przypominamy, że oprócz zapisów kodeksu wykroczeń na terenie każdej z gmin obowiązują dodatkowe przepisy uchwalane przez radę gminy - regulaminu utrzymania czystości i porządku – które szczegółowo opisują obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku . To właśnie tam znajdziemy informacje czy zwierzęta powinny być wyprowadzane na smyczy, czy zawsze jest wymagany kaganiec itp.

Powrót na górę strony