Przypominamy, ostrzegamy

Seniorzy! Zastanówcie się kogo wpuszczacie do domu, co kupujecie i komu udostępniacie swoje dane!

Data publikacji 22.02.2021

Do słupeckiej komendy dotarły informacje, że do drzwi starszych mieszkańców powiatu pukają osoby, które oferują sprzedaż po okazyjnej cenie różnych urządzeń np. leczniczych. Niestety wykorzystują otwartość seniorów i ich ograniczenia spowodowane wiekiem. Są uprzejmi, zagadują, udają zainteresowanie ale mają jeden cel - chcą sprzedać coś co niekoniecznie się komuś przyda i to za sporą sumę pieniędzy.

Często oferują urządzenia po zawyżonych cenach, często zupełnie inne niż wcześniej wspominały, czy prezentowały. Wszystko odbywa się dobrowolnie i kulturalnie, za zgodą seniorów dochodzi do kupna rzeczy. Kupujący dopiero po czasie stwierdzają, że zapłacili za coś innego co otrzymali lub wydali za dużo, jak na urządzenie, którego stali się właścicielami. Często w takich przypadkach nie można oferentom udowodnić oszustwa.

Zdarza się,że pod przykrywką zniżek dla osób po 65 roku życia sprzedający proszą o potwierdzenie danych osobowych, które spisują z udostępnionych przez seniorów dowodów osobistych i legitymacji emeryta-rencisty.

Nie każda ze zgłoszonych spraw nadje się do ścigania przez policję, często sprawy kwalifikowane są jako naruszenie praw konsumenta.

Dlatego przypominamy, że decyzję o tym kogo wpuszczamy do domu podejmujemy sami i na własne ryzyko.

Zastanówmy się, czy warto zapraszać nieznajomych, kiedy w mieszkaniu jesteśmy sami.

Przestrzegamy przed udostępnianiem obcym naszych osobistych dokumentów – nasze dane osobowe powinniśmy chronić!

Jeżeli decydujemy się na zakup towaru poza sklepem należy dokładnie obejrzeć przedmiot, czy zgadza się z ofertą sprzedającego, czy cena nie jest wygórowana, czy można odstąpić od umowy i go zwrócić.

PAMIĘTAJMY! TO MY PODEJMUJEMY OSTATECZNĄ DECYZJĘ I MUSI BYĆ ONA PRZEMYŚLANA!