Przypominamy, ostrzegamy

Uważajmy na oszustów wyłudzających dane wrażliwe metodą na sms-a

Data publikacji 13.04.2021

Mieszkańcy naszego powiatu informują o otrzymywanych sms-ach, w których czytają o konieczności zapłaty mandatu lub dopłaty do paczki. Pytają, czy to może być oszustwo? Tak, to może być oszustwo - klasyczny cyberatak typu "phishing"! Przestępcy cały czas próbują nas oszukać i wyłudzić dane wrażliwe, które umożliwią im zalogowanie się na nasze konto w banku.

Poniżej prezentujemy przykład tego typu smsa:

Wyłudzanie danych opiera się zawsze na przekonaniu nas do kliknięcia w podejrzany link, który dostajemy w smsie lub emailu. Oszuści stosują różne sztuczki. Dostajemy informacje o niezapłaconym mandacie, przesyłce, paczce. Później musimy kliknąć w podany link. Jeżeli to zrobimy i wpiszemy nasze dane (login i hasło) w formularz, przestępca ma już wszystko, co potrzebne aby wyczyścić nasze konto. 

Nigdy nie otwierajmy takich linków. Wykonując jakiekolwiek płatności, sami wpisujmy adres naszego banku w wyszukiwarce. Korzystając z serwisów płatniczych, upewnijmy się, że wyświetla się poprawna domena. Sygnałem ostrzegawczym jest już na samym początku język wiadomości. Oszuści często nie używają polskich znaków, robią błędy ortograficzne i stylistyczne.

Bądźmy ostrożni i dokładnie sprawdzajmy wszystkie dane przed wykonaniem jakichkolwiek płatności w Internecie.

 

Maciej Święcichowski/Marlena Kukawka