Spotkania z Bezpieczeństwem

Podsumowanie projektu „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”

Data publikacji 16.06.2017

Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie, Muzeum Okręgowym w Koninie i Muzeum Regionalnym w Słupcy zakończyła realizację projektu profilaktycznego pt: „POZNAJEMY SWOJE KORZENIE”. W Zagórowie podczas uroczystego podsumowania przedsięwzięcia przygotowano specjalne wykłady naukowców oraz rozstrzygnięto ogłoszone konkursy.

Projekt miał na celu zapoznanie uczniów szkół podstawowych z tematyką ochrony dziedzictwa narodowego i archeologicznego. Podczas jego realizacji duży nacisk położono też na postępowianie ze znaleziskami niewiadomego pochodzenia, mogącymi stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Cykl wykładów dla dzieci realizowany był w szkołach powiatu słupeckiego.

14 czerwca w sali kinowej w Zagórowie zorganizowano uroczyste zakończenie projektu na którym spotkali się uczestnicy przedsięwzięcia, organizatorzy oraz zaproszeni goście.Przeprowadzono wykłady, przygotowane specjalnie dla młodych odbiorców. Wygłosili je naukowcy zaproszeni na podsumowanie projektu: dr Michał Brzostowicz – Z-ca Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Krzysztof Gorczyca – archeolog z Muzeum Okręgowego w Koninie, Piotr Pawlak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu Delegatura w Koninie oraz Marcin Sabaciński z Działu Archeologii Narodowej Instytutu Dziedzictwa w Warszawie.

Rozstrzygnięto konkursy na logo projektu oraz na wykonanie kart ewidencyjnych zabytków pochodzących z najbliższej okolicy zamieszkania uczniów biorących udział w przedsięwzięciu. Dzięki wsparciu Muzeum Okręgowego w Koninie, Starosty Powiatu Słupeckiego i Wójta Gminy Lądek wszyscy, którzy przesłali prace otrzymali z rąk organizatorów wyróżnienia i nagrody. W konkursie na logo projektu zwyciężyła praca Andżeliki Jurgi ze Szkoły Podstawowej w Lądku. Nagrodę ufundował i wręczył Zastępca Naczelnika Prewencji asp.szt. Artur Kamiński. W zastępstwie za uczennicę, która nie mogła uczestniczyć w uroczystości nagrodę odebrała wychowawczyni.

Projekt POZNAJEMY SWOJE KORZENIE” miał służyć poznaniu historii miejsca, w którym mieszkają uczestnicy przedsięwzięcia, ale także wyrobić w nich nawyk dbania o dobra kultury i przeciwdziałanie ich niszczeniu. Pośrednio ma uczyć, jak reagować w przypadku znalezienia historycznych artefaktów, ale również, jak postąpić w sytuacji przypadkowego ujawnienia niewybuchów lub innych niebezpiecznych przedmiotów. Adresatami projektu byli uczniowie klas IV szkół z gmin Lądek i Zagórów, które graniczą z obszarami związanymi z początkami powstania państwa polskiego. Dla uczniów przygotowano specjalne prelekcje i warsztaty, odbyły się lekcje w Muzeum Regionalnym w Słupcy. Zajęcia prowadzili policjanci z Wydziału Prewencji KPP w Słupcy, archeolodzy oraz pracownicy zajmujący się ochroną zabytków, muzealnicy. Dzieci dowiedziały się, czym jest przestępczość archeologiczna, jak mogą przyczynić się do ochrony dóbr kultury. Funkcjonariusze duży nacisk położyli na zgłaszanie rodzicom lub nauczycielom znalezisk niewiadomego pochodzenia, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi. Organizatorzy projektu planują przeprowadzić podobne zajęcia w innych szkołach naszego powiatu.

Powrót na górę strony