"Prędkość - Zero Tolerancji" - Podsumowanie - Poradnik Użytkowników Dróg - KPP Słupca

Poradnik Użytkowników Dróg

"Prędkość - Zero Tolerancji" - Podsumowanie

Data publikacji 08.10.2018

W ramach akcji "PRĘDKOŚĆ - Zero Tolerancji", która odbyła się w dniach 4-5 października br. na wielkopolskich drogach, policjanci przeprowadzili działania w celu egzekwowania przepisów dotyczących obowiązujących ograniczeń prędkości. Przypominano kierowcom o zagrożeniach wynikających z nadmiernej prędkości, która jest najczęstszą przyczyną wypadków.

Pod koniec pierwszego tygodnia br. odbyła się akcja "PRĘDKOŚĆ - Zero Tolerancji", w której policjanci z całej Wielkopolski prowadzili wzmożone kontrole pod kątem bezpieczeństwa i ograniczenia prędkości na drodze. Celem tych działań było przypomnienie kierowcom o tym, że prędkość pojazdu należy bezwzględnie dostosować do warunków panujących na drodze i do obowiązujących ograniczeń. Jest to jeszcze bardziej aktualne w okresie jesiennym, kiedy warunki na drodze zmieniają się bardzo szybko. Niska temperatura nad ranem, deszczowa aura, czy szybko zapadający zmierzch, przy nadmiernej prędkości, sprzyja powstawaniu niebezpiecznych sytuacji.

Podsumowując wyniki akcji, skontrolowano 1665 pojazdów, policjanci przebadali także pod kątem trzeźwości 1668 kierowców.

Policjanci podczas działań kontrolnych nałożyli na kierowców 257 mandatów karnych, głównie za przekroczenie prędkości. Zatrzymali 20 praw jazdy, w tym aż 17 za przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz 81 dowodów rejestracyjnych.

W powiecie słupeckim policjanci ruchu drogowego skontrolowali 36 pojazdów, nałożyli 6 mandatów na kierowców, którzy rażąco przekroczyli wskazane limity prędkości, przeprowadzili 36 kontroli stanu trzeźwości.

Statystyki pokazują że pomimo wielokrotnych policyjnych apeli skierowanych do kierowców dotyczących rozwagi i trzeźwości umysłu za kierownicą, nadal na drodze znajdują się osoby, które świadomie łamią obowiązujące przepisy, narażając tym samym siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, że okres jesienno-zimowy jest bardzo trudnym i wymagającym czasem dla kierowców. Dlatego konsekwentne i świadome przestrzeganie przepisów jest kluczowe dla wspólnego bezpieczeństwa na drodze.

Maciej Święcichowski/Marlena Kukawka