Poradnik Użytkowników Dróg

Trudne warunki na drogach – kierowco nie przeceniaj swoich umiejętności!

Data publikacji 08.02.2021

Na drogach występują trudne warunki atmosferyczne. Zimowa aura, to przede wszystkim śliska nawierzchnia drogi i utrudnienia z powodu zalegającego śniegu oraz gorsza widoczność spowodowana opadami atmosferycznymi . Dlatego szczególnie teraz przestrzegamy przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami na drogach i przypominamy, że każdy uczestnik ruchu ma wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i życzliwość na drodze.

Opady śniegu, deszczu, zmienna temperatura, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. W takiej sytuacji łatwo wpaść w poślizg, wydłuża się droga hamowania, przez co nie zawsze w porę jesteśmy w stanie zareagować. Pamiętajmy, że nie zawsze dopuszczalna prędkość oznacza w zimowych warunkach bezpieczną prędkość. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu i wziąć pod uwagę swoje bezpieczeństwo i innych.

Gwałtowne manewry na mokrej nawierzchni mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, a w konsekwencji do kolizji i wypadków. Zachowajmy zatem bezpieczne odległości od poprzedzających pojazdów, zbliżając się do łuków czy zakrętów zmniejszajmy prędkość tak, aby mieć czas na prawidłową reakcję.

Wybierając się w podróż pamiętajmy, by przygotować samochód do drogi, odśnieżone szyby, prawidłowo ustawione światła, dobre zimowe opony z pewnością są gwarantem naszej bezpiecznej jazdy.

Prognozy pogody zapowiadają powrót trudnych, zimowych warunków. Nie lekceważmy zmiennych warunków na drodze.


foto:KGP/policja.pl