Poradnik Użytkowników Dróg

Weekend nie taki bezpieczny

Data publikacji 22.02.2021

Od piątku do niedzieli na drogach powiatu słupeckiego doszło do 11 zdarzeń drogowych, policjanci zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców, jeden pirat drogowy stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, funkcjonariusze drogówki nałożyli wiele mandatów za przekraczanie dozwolonych prędkości na drogach. Wsiadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że na drodze wiele zależy od naszej postawy, stylu jazdy i przestrzegania przepisów.

Przy złych warunkach pogodowych kierowcy jeżdżą ostrożniej, policjanci notują mniej kolizji i wypadków. Kiedy pogoda ulega poprawie wielu kierujących luźniej podchodzi do obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. Niestety takie zachowania przekładają się na liczbę zdarzeń drogowych. Niechlubnym przykładem są zdarzenia z minionego weekendu.

Tylko w piątek 19 lutego podczas popołudniowych działań „Prędkość – Zero Tolerancji” policjanci drogówki ujawnili 33 przypadki przekroczenia limitów prędkości przez kierowców.

W trakcie trzech dni zgłoszono aż 11 kolizji. To dość dużo, jak na powiat słupecki. Wachlarz błędów kierowców rozkładał się od otarć pojazdów, poprze błędy przy cofaniu, zderzenia lusterkami, czy szkody w pojazdach spowodowane przez wjechanie w dziury na drogach, aż do dachowania pojazdu. Na szczęście obyło się bez poważnych obrażeń.

Do najgroźniej wyglądającego zdarzenia doszło 21 lutego na autostradzie na wysokości miejscowości Ląd Kolonia. Prawdopodobnie z powodu zbyt dużej prędkości kierowca osobowego busa stracił nad nim panowanie i uderzył w bariery energochłonne, co spowodowało wywrócenie auta. Pojazdem podróżowało kilka osób, ale tylko u jednej stwierdzono stłuczenia. Za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego i stworzenie zagrożenia dla innych osób policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy kierowcy.

20 lutego w Ostrowitem funkcjonariusze z Posterunku Policji w Orchowie zatrzymali mieszkańca Inowrocławia, który kierował samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało ok.2,8 promila w organizmie kierowcy. Wcześniej o dziwnie zachowującym się pojeździe informowali inni kierowcy. Auto miało poruszać się zygzakiem, gwałtownie hamowało.

Tego samego dnia w Słupcy na ul. Pileckiego mundurowi z Zespołu Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali pijanego kierowcę, który miał ok. 2 promili w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania. Dzień później, również w Słupcy, ale na ul. Poznańskiej kolejny kierujący zdecydował się wsiąść za kierownicę mino stanu nietrzeźwości - jego wynik to 2,1 promila.

Na koniec niechlubny przykład pirata drogowego, który 21 lutego w Giewartowie pędził swoim mitsubishi przez teren zabudowany z prędkością 114 km/g. 22-latek stracił prawo jazdy, nałożono na niego mandat karny i dopisano punkty karne.

 

Wsiadając za kierownicę pojazdu należy pamiętać, że na drodze wiele zależy od naszej postawy - stylu jazdy, decyzji związanych z prędkością, wyprzedzaniem, korzystaniem z telefonu komórkowego i innych czynników, na które mamy wpływ. Kierując pojazdem nie można zapomnieć o elementarnych zasadach bezpieczeństwa, obserwacji drogi i stosowaniu się do dozwolonych prędkości.

 

Powrót na górę strony