Dzielnicowy bliżej nas

Kolejna inicjatywa dzielnicowych

Data publikacji 12.04.2017

Słupeccy dzielnicowi podjęli kolejną inicjatywę mającą na celu poprawę bezpieczeństwa osób mieszkających w Słupcy. Mundurowi wraz z przedstawicielem Urzędu Miasta i radnym powiatowym przeprowadzili w tym tygodniu lustrację ulic, na których występują problemy z parkowaniem pojazdów oraz wyjazdem z osiedli mieszkaniowych. Problemowe miejsca wskazali im sami mieszkańcy odwiedzając Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i nanosząc na nią swoje uwagi oraz przekazując informacje poprzez aplikację "Moja Komenda". Wspólnie ustalono rozwiązania, które już wkrótce zostaną wprowadzone w życie.

Problemy zgłosili mieszkańcy al. Tysiąclecia oraz ul. Kilińskiego. Samochody parkowane wzdłuż tych ulic utrudniały pieszym przejście na drugą stronę drogi, wyjazdy z dróg osiedlowych oraz właczanie się do ruchu na skrzyżowaniach. W wielu przypadkach kierowcy parkując swoje auta nie respektowali przepisów ruchu drogowego, co skutkowało ogrniczeniami w widoczności dla innych uczestników ruchu.

Wizje lokalną przeprowadzili st.asp. Marcin Czerniak i mł.asp. Małgorzata Król wraz z Grzegorzem Kozielskim z referatu Infrastruktury Miejskiej oraz radnym powiatowym Tomaszem Parusem. Ustalono, że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie znaków poziomych P-21 "powierzchnia wyłączona z ruchu" w newralicznych miejscach tj. w okolicy bloków 1,3,5 przy al. Tysiąclecia i przy skrzyżowaniu z ul. M.Skłodowskiej-Curie oraz 1,6E, 6F przy ul. Kilińskiego.

Ponadto policjani zwrócili uwagę na ustawienia znaku ZAKAZ POSTOJU przy sklepie "FreshMarket", który reguluje zasady parkowania aut w tym rejonie.

W tym miejscu przypominamy, że osoby niepełnosprawne ruchowo lub osoby je przewożące, a korzystające z kart parkingowych, nie muszą stosować sie do kilku znaków zakazu ruchu, wjazdu i postoju.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) w art. 8. ust. 1. mówi, że osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do:
1) kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
2) pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.
3. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.
6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w stosunku do kierujących pojazdami zaopatrzonymi w kartę parkingową wydaną za granicą.

Natomist Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury Oraz Spraw Wewnętrznych i  Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych. (Dz. U. z 2002 r. Nr 170, poz. 1393 z późn. zm.) określa dokładnie do jakich znaków osoby niepełnosprawne lub osoby je przewozące mogą się niestosować: 

§ 33 ust. 2: Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym, oraz kierujący pojazdem przewożący taką osobę mogą, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1, B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39.

Powrót na górę strony