KMZB w powieie słupeckim - podsumowanie po trzech latach funkcjonowania - Mapa zagrożeń - KPP Słupca

Mapa zagrożeń

KMZB w powieie słupeckim - podsumowanie po trzech latach funkcjonowania

Data publikacji 01.10.2019

W powiecie słupeckim przez trzy lata funkcjonowania mapy zanotowano niemal 2000 zgłoszeń o niepokojących obywateli przypadkach dotyczących zagrożeń bezpieczeństwa. Policjanci po sprawdzeniu zgłaszanych problemów potwierdzili zasadność około połowy z nich, wiele zostało wyeliminowanych. Przypomnijmy, że dzięki KMZB można w prosty i przede wszystkim anonimowy sposób, zgłaszać policjantom różne problemy.

Aplikacja została stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i udostępniona do obsługi przez policję. Aplikacja pomaga w dotarciu do miejsc, które nie wymagają pilnej interwencji. Każdy obywatel dzięki kilku kliknięciom może zgłosić nieodpowiednie zachowania w swoim rejonie.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw, wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Policjanci zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aby z niej skorzystać wystarczy wpisać do przeglądarki internetowej "mapa zagrożeń" i wyszukać wśród podanych opcji, albo kliknąć w link/baner „ Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” znajdujący się na policyjnych stronach internetowych.

Następnie należy wybrać miejsce, które nas interesuje (za pomocą „+” umieszczonego w lewym dolnym rogu strony) i dodać zgłoszenie. Do zgłoszenia możemy dodać porę dnia, datę oraz krótki opis, a także plik (zdjęcie). Każdy sygnał to szansa na szybsze zapewnienie mieszkańcom porządku i bezpieczeństwa. Ciekawe jest to, że zgłaszający dostają szybko informację zwrotną o sposobie załatwienia sprawy. Informują o tym kolory widoczne na mapie. Zielony - oznacza nowe zgłoszenie, żółty – czas weryfikacji, czerwony - potwierdzone zgłoszenie, szary - niepotwierdzone, niebieski - wyeliminowane, a brązowy -żart/pomyłka.

Do najczęściej zgłaszanych problemów w powiecie słupeckim należały:

- przekraczanie dozwolonej prędkości – 621 zgłoszeń,

- nieprawidłowe parkowanie – 445 zgłoszeń ,

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 346 zgłoszeń,

- używanie środków odurzających – 130 zgłoszeń,

- zła organizacja ruchu drogowego – 113 zgłoszeń,

- miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 100 zgłoszeń,

- akty wandalizmu – 79 zgłoszeń.

 

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które bezpośrednio zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numeru alarmowego 112.